19.02.2014

MİSAFİR KALEM; ANNE ANSİKLOPEDİSİ_GÖĞÜS UCU ÇATLAĞI VE TEDAVİSİ

Herkese yeni bir Misafir Kalemden merhaba,Bu hafta değişiklik yaptım misafir kalemim bu sefer worpressten bir arkadaşım sevgili Anneansiklopedisi, Her ne kadar sabredemeyip yazıyı önce kendi sayfasında yayınlasa da :)) bu önemli yazıyı ben sizinle de paylaşmak istedim anne adaylarının işine yarayacaktır.
Sözü uzatmadan sözü direk arkadaşıma bırakıyorum;
Hamileyken etrafımda ki deneyimli anneler bana sürekli kendi deneyimlerini anlatıyorlardı. Bunlardan biride göğüs ucu çatlağı ve yarasıydı. Ben bu göğüs ucu yarasından çok çektim!!!
Aras 2 aylıktı ilk göğüs yarası meydana geldiğinde. İki göğsüm birden yara olmuştu. Önce çatlak oluştu ve sonra iltihaba kadar gitti. Her emzirme zamanı cehenneme dönüşüyordu. Arası kucağıma alıp 2 saat düşünüyordum ''nasıl vereceğim' diye... Ağlaya ağlaya emziriyordum. Yaralar açıldı ve kopma noktasına gelmişti artık. Sol göğsüm kendiliğinden geçti fakat sağ göğsüm bana çook çektirdi!!! Her emzirmede bakımımı yapıyor, karbonatlı suyla siliyordum ama fayda etmiyordu. Sonra göğsümün içinde ağrı oluşmaya başladı. O da canımdan can alıyordu. Hele geceleri ağrısından uyuyamaz hale gelmiştim. Dayanamadım hastaneye gittim. Doktor muayene etti sütümden örnek alıp tahlile gönderdi 2 gün sonra sonuçlar çıktı 'mastit' olmuşum!!!

MASTİT: Memede abse ve enfeksiyon (Mastit), daha çok süt veren annelerde veya yeni sütten kesmiş kadınlarda görülen bir çeşit meme iltihabıdır. Emzirme sırasında meme başında oluşan çatlaklardan meme içi dokusuna giren çoğunlukla Stafilokokus aerus veya nadiren streptok ailesinden bakterilerin yol açtığı bir enfeksiyondur. Eğer tedavi edilmez ise meme apsesi oluşmaktadır. Meme apsesi genellikle meme başından 1 cm den daha uzakta oluşmaktadır.
Ben ağrıyı çekerken İnternet' ten araştırdığım kadarıyla neler olabileceğini az çok bulmuştum. Doktor bir kez daha anlattı. Doktorun demesine göre 'bebeği emzirdikten sonra göğüste süt bırakmayacağımı, sağmam gerektiğini, eğer önlem almazsam ameliyata kadar gideceğini söyledi, antibiyotik tedavisine başladı ve 1 hafta içinde ağrı tamamen kayboldu.
Bunun üstüne 2 kere daha göğüs çatlağı ile karşı karşıya kaldım. İlki gibi şiddetli olmasa da onun o acısı ömre bedel! Çekmeyen bilmez derler ya, o hesap.
Doğumdan sonra doktorumun verdiği göğüs yarası kremi sayesinde çok çabuk atlattım. Eşim çektiğim acıyı, kanamayı gördükçe ''yeter bıraktır emzirmeyi'' dese de, ben oğlumu kanaya kanaya, ağlaya ağlaya emzirmekten vazgeçmedim. İyi ki de emzirmişim!!!
Kendi canımın acısı yüzünden nasıl ben o küçücük yavrumu en faydalı şeyden, anne sütünden mahrum bırakabilirdim? O bana muhtaçtı, memeye düşkündü. Kopacağını da bilsem asla onu memeden ayırmazdım.

Aynı sorunla karşı karşıya gelen anneler için ”doktorlarına danışarak” tavsiye edeceğim ve benimde çok memnun kaldığım krem aşağıdadır..
Bütün annelere bol bol süt, bebişlere de bol bol iştah dilerim :)
Sevgiler

Arkadaşıma bu yazı için teşekkür ediyorum sayfasına göz atmak isterseniz buradan lütfen..

8 yorum:

 1. İlk bebeğimde aynı problemi bende yaşadım.Hatta ilk iki ay bebeği emzirmek işkence olarak geçti.Ne yazık ki bu krem bende hiç bir işe yaramadı.Üstelik emzirmeden önce silinmesi getektiği için daha çok rahatsızlık çektim.
  Bende işe yaramayan sizde işe yaramış ne güzel.İkinci hamileliğimin 7.ayından itibaren Lansinoh kullandım.Hiç problem yaşamadım :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her insan farklı yapıya sahip olduğu için her zaman her tedavi insana doğru sonuç vermeyebilir. benim çevremde de var garmastan'ın değilde lansinoh'un daha iyi geldiği. Sevgiler

   Sil
 2. Garmastan ı bende kullandım ama gene yara olmuştu kanaya kanaya ağlayarak emzirdim kuzumu çekmeyen bilemez gerçekten yok öyle bi acı!!!! =(

  YanıtlaSil
 3. Merhaba. Dediğiniz doğru kremin içeriğini ilk okuduğumda kullanmak benimde işime gelmedi. sonra baktım olacak gibi değil elimin altında hazır krem var doktoruma eczacılara sordum ve hepsinden yıkanmadan da kullanabilirsiniz yanıtını altım. sonra kullanmaya başladım ve kabusum son buldu. artık ne yara nede ağrım var. sevgiler.

  YanıtlaSil
 4. Aklımda olsun bu krem sadece on gün sonra anne olacağım umarım sorun yaşamam yararlı bir yazı olmuş teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederim :) genelde çoğu hastanede çıkış yapılırken doktorlar bu kremi reçeteye yazıyor zaten... Hayırlı ve sağlıklı doğumlar dilerim... Anne ve Bebeğe dair her şeyi www.anneansiklopedisi.wordpress.com ve her türlü sorularınız için anneansiklopedisi@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz... Sevgiler

   Sil
  2. Hayırlı doğumlar canım bir biçaktamı demeli bir avazdamı artık hangisini düşünüyorsan :))
   Dilerim sağlıklı bir doğum olur ve oğluşunu sorunsuz kucağına alırsın inşallah ♥

   Sil
  3. Bazı durumlardan dolayı bir bıçakta olacak sağlıkla olsunda artık :) teşekkür ederim

   Sil