27.08.2015

BU KOZMETİK ÜRÜNLERİNE DİKKAT !!!

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'ndan alınan bilgiye göre, bu yılın ikinci çeyreğinde gerçekleştirilen kozmetik ve tıbbi cihaz denetimleri tamamlandı.

2015 yılının ikinci çeyreğinde gerçekleştirilen denetimlerde çeşitli firmalar tarafından piyasaya sürülen teknik düzenlemeye aykırı ve güvensiz olduğu tespit edilen ürünlere idari yaptırımlar uygulandı. 877 üründen 211'i uygunsuz, 30'u güvensiz olarak tespit edildi ve 846 bin 935 lira ceza uygulandı.

2015 yılı ikinci dönemi güvensiz olarak belirlenen kozmetiklerin listesi şöyle;
Jaleriz Organic Bebek Şampuanı: Ürünün ilgili serisinde analiz sonucu mikrobiyal üreme tespit edilmiştir. İdari yaptırım (geri çekme, imha ve idari para cezası)

Ela Talk Pudrası Pişik ve Banyo Pudrası 75g.: Ürünün ilgili serisinde analiz sonucu mikrobiyal üreme tespit edilmiştir. İdari yaptırım (geri çekme, imha ve idari para cezası)

Wee Baby Bebek Pudrası (İmal ve Son Kullanma Tarihi: 25.08.2014/Üretim tarihinden itibaren 5 yıldır.): Ürünün ilgili serisinde analiz sonucu mikrobiyal üreme tespit edilmiştir. İdari yaptırım (geri çekme, imha ve idari para cezası) uygulanmıştır.

Naturel Kil Maskesi: Ürünün ilgili serisinde analiz sonucu mikrobiyal üreme tespit edilmiştir. İdari yaptırım (geri çekme, imha ve idari para cezası)

Lüx Kelebek Doğal Kil Maskesi: Ürünün ilgili serisinde analiz sonucu mikrobiyal üreme tespit edilmiştir. İdari yaptırım (geri çekme, imha ve idari para cezası)

Lüx Kelebek Peeling Maske: Ürünün ilgili serisinde analiz sonucu mikrobiyal üreme tespit edilmiştir. İdari yaptırım (geri çekme, imha ve idari para cezası)

Lüx Kelebek Rose Water (Gül Suyu): Ürünün ilgili serisinde analiz sonucu mikrobiyal üreme tespit edilmiştir. İdari yaptırım (geri çekme, imha ve idari para cezası)

Rephair Saç Serumu: Analiz sonucuna göre güvensizlik tespit edilmiştir. İdari yaptırım (geri çekme ve idari para cezası)

Rephair Saç Losyonu: Analiz sonucuna göre güvensizlik tespit edilmiştir. İdari yaptırım (geri çekme ve idari para cezası)

Rephair Şampuan: Analiz sonucuna göre güvensizlik tespit edilmiştir. İdari yaptırım (geri çekme ve idari para cezası)

Global Keratin Hair Taming System With Juvexin Chocolate Light Wave 1000 ml: Analiz sonucunda Kozmetik Mevzuatına aykırılık tespit edilmiştir. İdari yaptırım (geri çekme, imha ve idari para cezası)

14 yorum:

 1. çok iyi olmuş bu yazı ifşa etmek gerek bu firmaları

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet canım ifşa etmek lazım ama nedense hala internet kozmetik satış sitelerinde satışta gördüm..

   Sil
 2. gerçekten güzel bir yazı olmuş bilinçlenmek önemli eline sağlık yazı için :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Bi Dolu Kozmetik :))
   Evet bunları herkesin bilmesi lazım ama birde satış yapanların satıştan çekmesi lazım.

   Sil
 3. Cok guzel bi yazi olmus eline saglik canim

  YanıtlaSil
 4. Çok yararlı bir Paylaşım olmuş.

  YanıtlaSil
 5. Çok yararlı bir yazı olmuş. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yararlı olmasına sevindim.. Teşekkür ederim Gizemcim..

   Sil
 6. çok yararlı bir paylaşım olmuş çok sag ol tatlım :)

  YanıtlaSil
 7. hiç duyduğum markalar değil ama iyi olmuş açıklamaları senin de paylaşman aklımızda olsun görürsek de :-))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şekerim aslında bende bilmiyorum çoğunu sadece Rephair şampuanı site reklamlarında gördüm birde global keratini bir kuaförden duymuştum..

   Sil