15.04.2017

KURU CİLTLER İÇİN EN İYİ GÜNEŞ KREMİ

Cildimiz bizim dış dünyaya açılan görünürlük halimiz. O yüzden cildimize yaşımız ne olursa olsun gereken özeni göstermemiz gerekiyor. Ki günümüzde de insanlar zaten gereken özeni gösteriyor. Ama cilt bakımı son derece özel önem arz eden bir konu ve cilt tipine uyan, cilt özelliklerine uyumlu, alerji vb. sorunlara yol açmayan ürünler kullanılması gerekiyor.

Sonuçta her cilt tipinin kendine özgü yapısal özellikleri bulunuyor. Kısaca bunlardan biraz bahsetmek gerekir ise şunlar söylenebilir:

Yağlı Ciltler: Adından da anlaşılacağı üzere aşırı yağlı olmasından dolayı sivilce, siyah nokta gibi sorunların yaşandığı, sebum probleminin görüldüğü ama diğer cilt tiplerine göre çok daha geç yaşlanan cilt tipleri:

Normal Ciltler: Ne çok kuru, ne çok yağlı olan ideal olarak kabul edilebilecek cilt tipleri

Karma Ciltler: Cildin bir bölümünde yağlı bir yapı görünür iken, bir diğer bölümünde aşırı kuru özellikler barındıran cilt tipi.

Kuru Ciltler: Diğer cilt tiplerine göre çevresel faktörlere çok daha hassas olan, pul pul dökülme, kızarıklık, güneşten daha kolay etkilenme gibi problemlerin olduğu, sıklıkla nem kaybı yaşayan ciltler.

Burada ele alacağımız cilt tipi kuru ciltler ve kuru ciltler için özel olarak geliştirilen Bioderma markasının Bioderma Atoderm isimli ürünü. Bu konuya ayrıntılı olarak geçmeden önce dilerseniz özellikle kuru ciltleri son derece ciddi anlamda etkileyen ama diğer tüm cilt tiplerinin de sorunu olabilen-olan güneşin etkilerine bakalım.

Güneş teknik bir kavram olarak baktığımızda elbette, insanın var oluşundan bile önce ortaya çıkan doğal enerji ve ışık kaynağı. Işık olmadan doğada hiçbir canlının var olma şansının olmadığını ve yıldızların yetmediğini biliyoruz.

İşte bu noktadan yola çıkarak güneşin insanlar için ne kadar önemli olduğunu söylemeye bile gerek yok ama yine sağlıklı bir yaşamın en temel unsurunun güneş ise ondan en doğru biçimde yararlanmak gerekiyor. Ama her şeyin olduğu gibi, güneşin de azı karar, çoğu zarar. Eğer güneş ışığı fazla miktarda alınırsa ve/veya doğru bir biçimde alınmaz ise sizlerin de çok iyi bildiği üzere yaşanabilecek bazı sorunlar şunlar:
  • Lekeler: Cilt üzerinde oluşan cilt lekelerinin çok farklı nedenleri olmakla beraber, en önemli nedenlerinden birisi de elbette güneşin zararlı ışınları olan UVA/UVB ışınlarına doğrudan maruz kalınması.
  • Cilt Kanseri: Günümüzde yapılan bilimsel araştırmaların da ortaya koyduğu üzere, cilt kanserini tetikleyen faktörlerin başında güneşin zararlı ışınlarına fazlaca maruz kalınması geliyor.
  • Foto Yaşlanma: Güneşin bir diğer yarattığı olumsuz etki de bu. Kişi çok daha erken yaşlanabiliyor. Cilt üzerinde ince çizgiler, kırışıklıklar olağandan daha önce görünmeye başlıyor.
  • Katarakt: Güneşin göze de hiç tahmin edilmese de göze de zararı var ve direkt olarak gözler güneş ışığına maruz kalır ise katarakt kaçınılmaz hale geliyor.
  • Güneş Yanığı: Bunu denize tatile giden hemen herkes yaşamında en az bir kere yaşamıştır değil mi? Acısı müthiştir ve bir anda cildinizde felaket yanıklar ortaya çıkar.
İşte yukarıda belirtilen sorunlar ve daha fazlasının yaşanmaması için mutlaka güneşin zararlı ışınlarına doğru çözümler üretmek gerekir. Yaz aylarında sokağa çıkarken kaliteli bir güneş gözlüğünün kullanılması, başa mutlaka şapka takılması ve elbette tüm mevsimlerde doğru güneş koruyucu ürünün kullanılması işin olmazsa olmazlarıdır.
Güneş koruyucu ürünler seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar ise şunlardır:
  • Cilt tipine uygun bir güneş koruyucu
  • Mevsime uygun bir güneş koruyucu ( güneş koruyucu ürünlerin düzenli olarak kullanılması gerektiğinden, yaz aylarında çok daha yüksek koruma faktörlü, diğer mevsimlerde günlük kullanıma uygun, daha düşük koruma faktörlü güneş koruyucu).
  • Eğer cilt tipi kuru ise mutlaka nemlendirme özelliği olan bir güneş koruyucu olması.
  • Dermokozmetik bir ürün olması ve eczane güvencesinde satılabilmesi.

İşte tüm bu verilerden yola çıkarak önereceğimiz ürün yukarıda da bahsi geçtiği gibi Bioderma markasının Bioderma Atoderm isimli ürünü.

Bioderma markası 47 yıldır dermokozmetik ürünler denince dünyada akla ilk gelen markaların başında geliyor. Markanın kurucusu olan kişi bir eczacı ve tüm ürünlerin temeli biyolojik. Sürekli araştırma geliştirme faaliyetleri sonucunda birbirinden iddialı ürünleri piyasaya sunan markanın tüm cilt tipleri farklı çözüm odaklı ürünleri bulunuyor ki, bu ürünlerden birisi de Bioderma Atoderm.

Atoderm başlı başına özel bir seri ve tamamen kuru ciltlerin beklentilerini düşünülerek, uzun yıllar yapılan klinik araştırmalar sonucunda piyasaya sunulmuş durumda. Eğer cildiniz kuru, çok kuru ya da ileri cilt kuruluğu sorunları yaşıyor ise o zaman bu ürünleri kullanmanızda fayda var.

Ürünlerin en önemli özelliği hiç şüphe yok ki cildi nemlendirmesi ve cilt kuruluğunu önlemesi. Bunun  yanında kuru ciltlerde oluşması muhtemel tüm sorunların önleyerek tüm mevsimlerde güneşe karşı cildi koruyan çok özel bir krem de bu seride bulunan ürünler arasında yer alıyor.

Günlük kullanıma uygun olan bu ürünlerin temizlenmiş olan cilde, yüz, boyun bölgesine tüm yaşlarda uygulanabilir. Aşırı terleme, suya girme vb. durumlarında tekrarlanması gereken bir üründür. Ciltte başka herhangi bir soruna yol açmaz, tam tersi güneşin zararlı ışınlarına karşı cildi korurken, nemlendirir ve kusursuz görünmesine katkı sunar ki tam da bu noktada kompakt bir ürün olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Dünya çapında pek çok insanın güvenle kullandığı biyolojik bir üründür.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder